Žebříček 5 nejzadluženějších zemí světa

Žebříček 5 nejzadluženějších zemí světa

Zdá se vám český státní dluh neuvěřitelně vysoký? Dobrou zprávou je, že Česká republika se v top desítce v žebříčku nejzadluženějších zemí světa nenachází. Které státy obsadily přední příčky?

Z čeho se při tvorbě žebříčku zadlužených zemí vychází?

Protože v žebříčku nejzadluženějších zemí se nachází hned dva zástupci z Evropy a jeden poměrně silný asijský hráč, jehož umístění na prvním místě překvapí nejednoho z vás, pojďme si nejprve vysvětlit, z čeho se při tvorbě žebříčku vlastně vychází. Základním ukazatelem je poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP). Abyste měli lepší srovnání s tím, jak si v zadluženosti oproti ostatním státům stojí Česká republika – poměr státního dluhu k HDP činí v Česku 44 %.

Japonsko

První příčku v žebříčku nejzadluženějších zemí světa zaujímá Japonsko. Poměr státního dluhu k HDP v této zemi dosahuje neuvěřitelných 242 %. Tento obří státní dluh je způsoben dlouhodobými vládními výdaji na podporu místní ekonomiky, která potřebovala hodně podpořit poté, co praskla ekonomická bublina v 80. letech. K obrovské výši státního dluhu bohužel přispívá i stárnoucí populace, neboť tím dochází k zvyšování nákladů na zdravotní péči a také důchody.

Eritrea

Druhou příčku obsadila země, u které to již není tolik šokující. Jedná se o africkou Eritreu, jejíž poměr dluhu k HDP je o něco nižší než v Japonsku – konkrétně tvoří 210 %. Na výši dluhu se podílí vojenské konflikty a také povinná vojenská služba. Právě ta totiž omezuje ekonomickou produktivitu této africké země a bohužel přispívá k neustále se zvyšujícímu státnímu dluhu.

Singapur

Třetí místo v žebříčku nejzadluženějších zemí světa obsadil Singapur. Tato asijská země se ovšem od ostatních, které obsadily přední příčky, odlišuje. Státní dluh a jeho poměr k HDP je totiž kupodivu odrazem toho, že země je řízena obezřetně a z pohledu financí dokonce velmi strategicky. Jak je to možné? Státní dluh v Singapuru v poměru k HDP tvoří 173 %. Ovšem singapurská vláda si je dobře vědoma toho, co činí. Soustředí se totiž na rozvoj finančního trhu a výrazně podporuje systém povinného spoření. Země si také udržuje rozpočtové přebytky a má nemalé devizové rezervy. Státní dluh tedy nevzniká proto, aby pokryl deficity ve státním rozpočtu nebo snad pomohl pokrýt provozní výdaje.

Řecko

Od roku 2009 se v žebříčku nejzadluženějších zemí světa vyskytuje Řecko. Z finanční krize, jež tuto evropskou zemi potkala v roce 2008, se Řecko stále ještě oklepává a bude se z ní dostávat ještě několik dalších let. V současné době tvoří poměr státního dluhu k HDP 149 %. Finanční krize v roce 2008 byla vyvrcholením vládních výdajů, které téměř nikdo nekontroloval, v zemi rovněž docházelo k daňovým únikům a ekonomika celkově pokulhávala a byla velice neefektivní. Pomocnou ruku Řecku nabídlo mnoho světových zemí, nicméně krize si i přesto vybrala svou daň – v zemi klesla životní úroveň a naopak vzrostla nezaměstnanost.

Itálie

Pátá příčka v žebříčku nejzadluženějších zemí světa patří další evropské zemi. Itálie již mnoho let bojuje s pomalým hospodářským růstem a ekonomice země nepomáhají ani vysoké vládní výdaje na důchody a sociální programy. Od roku 2010, kdy byla země v recesi, se řadí k nejzadluženějším státům světa. Letos se odhaduje, že poměr dluhu k HDP bude v itálii činit 138 %.

Jaké země vás v žebříčku nejzadluženějších států světa překvapily a které v top pětce podle vás naopak chyběly? Velký údiv jednoznačně sklízí Japonsko. Zatímco na druhou stranu strategické hospodaření Singapuru a jeho snaha o maximální rozvoj finančního trhu by pro mnoho světových velmocí mohlo být inspirativní.

Zdroj textu: www.focus-economics.com, www.poznatsvet.cz

Zdroj foto: www.pixabay.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *