Minulý týden obletěla svět zpráva o dlouho plánovaném letu ženské posádky do vesmíru. Co vše byste o této misi měli vědět a skutečně se jednalo o akci přínosnou pro ženy?
Čistě ženská posádka letu společnosti Blue Origin
V pondělí 14. dubna 2025 vyrazila na krátkou cestu do vesmíru raketa New Shepard, na jejíž palubě se nacházely:
- zpěvačka Katy Perry
- novinářka Gayle King
- novinářka, pilotka a snoubenka Jeffa Bezose Lauren Sánchez
- aktivistka a vědkyně Amanda Nguyen
- letecká inženýrka Aisha Bowe
- filmová producentka Kerianne Flynn
Právě čistě ženská posádka se do vesmíru vydala po 62 letech. Naposledy totiž do vesmíru vyrazila sovětská astronautka Valentina Těreškovová. Společnost Blue Origin tudíž tuto cestu do vesmíru, která trvala 11 minut, prezentovala jako historický milník a velký krok zejména pro ženy.
Celou cestu bylo možné sledovat živě
Aby nebyli lidé, kteří se krátkého letu do vesmíru nezúčastnili, o nic ochuzeni, bylo možné vše sledovat živě a na stránkách společnosti Blue Origin je stále možné pustit si záznam startu rakety. Po návratu ženské posádky zpátky na zem bylo zveřejněno také mnoho videí, přičemž nejvíce pozornosti si získala Katy Perry vznášející se v raketě se sedmikráskou, jež pro ni má hluboký význam, neboť je po ní pojmenovaná její dcera. Ačkoliv ženy strávily v raketě pouze 11 minut, pořídily mnoho videí a selfies.
Vesmírná turistika je šancí pro mocné a bohaté, jak poznat vesmír
Ačkoliv společnosti Blue Origin se snažila cestu podat jako významnou historickou záležitost, nezveřejnila, kolik cesta stála a kdo ji hradil. Spíše než o důležitou událost pro ženy se tak jednalo o další vlnu vesmírného turismu, který je záležitostí mocných a bohatých. Pokud máte dostatečnou zásobu financí, můžete se do vesmíru také podívat. Cena takové cesty se odhaduje na miliony amerických dolarů.
Lety do vesmíru znečišťují planetu
Kromě vysoké ceny se s cestou rakety New Shepard pojí také fakt, že během těchto cest do vesmíru dochází k mnohonásobně vyššímu znečištění naší planety než při cestě letadlem. Celkově jedenáctý let s posádkou rakety společnosti Blue Origin, který trval 10 minut a 21 sekund a odstartoval z Texasu v 9 hodin a třicet minut ráno, vzbuzuje tedy více otázek než nadšených reakcí.
Nadšená reakce Katy Perry
Zatímco obyvatelé Ameriky i zbytku světa nechápou, proč se společnost Jeffa Bezose rozhodla pro komerční let do vesmíru, pro Katy Perry se očividně jednalo o život měnící zážitek. V raketě se spokojeně vznášela se sedmikráskou v ruce a po návratu zpátky nejprve políbila zem a potom rozdávala nadšené rozhovory, v nichž oznámila, že po mateřství je let do vesmíru tou nejlepší věcí, jakou kdy zažila. Ovšem za své chování v raketě i po návratu na zem schytala vlnu kritiky a lidem se nelíbí, že ženská posádka letící do vesmíru, nebyla tvořena astronautkami, nýbrž celebritami.
Let první ženské posádky čelí vlně kritiky
Kritice ale čelí i celý let, protože mnoho lidí zkrátka nechápe, jaký měl vlastně význam. Podle odborníků se komerčními lety do vesmíru přispívá k dalšímu poškozování ozonové vrstvy a dokonce se objevují i názory, že celý let byl pouze reklamou na společnost miliardáře Jeffa Bezose a jeho osobnost. Jeff Bezos se společně s Elonem Muskem řadí k nejbohatším mužům světa a zatím to vypadá, že se rozhodli své síly poměřovat také mimo naši planetu.
Ať už si o letu ženské posádky do vesmíru myslíte cokoliv, nakonec se akce setkala převážně s rozpačitými reakcemi a někteří lidé nešetří kritikou.
Zdroj textu: www.npr.org, www.bbc.com
Zdroj foto: www.commons.wikimedia.org