Změny OSVČ 2024

Změny týkající se OSVČ pro rok 2024 přehledně a na jednom místě

Rok 2024 je nejenom novým začátkem a příležitostí k tomu, dát si nová předsevzetí, ale také s sebou přináší pár změn. Některé z nich se týkají podnikatelů a výše záloh, které musí letos posílat. Už jste si kontrolovali o kolik se vám zvýší zálohy na sociální a zdravotní pojištění?

Záloha na sociální pojištění pro hlavní i vedlejší činnost

Spadáte do kategorie OSVČ? Nezapomeňte si s příchodem nového roku zkontrolovat svůj trvalý příkaz k úhradě a navýšit své zálohy. V letošním roce totiž dojde k jejich výraznému zvýšení. Zatímco minulý rok platili podnikatelé na měsíčních odvodech na sociální pojištění minimálně 2 944 Kč, letos se minimální záloha zvýšila o 908 korun a měsíčně tak OSVČ provozující hlavní činnost musí odvádět 3 852 Kč. Pro podnikatele, kteří provozují samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší, jsou minimální zálohy stanoveny na 1 413 korun.

V roce 2023 se minimální záloha vypočítávala z 25 % průměrné mzdy, letos se počítá z 30 % průměrné mzdy, a proto došlo k jejímu navýšení.

Zvýšení záloh na zdravotní pojištění

Zvýšení se týká také záloh na zdravotní pojištění. Protože došlo k navýšení minimální mzdy, automaticky jsou navýšeny také odvody na zdravotní pojištění. Minimální zálohy stouply o 246 korun na 2 968 Kč.

Skokové navýšení v jednotlivých paušálních pásmech

Ovšem největší navýšení čeká na ty z vás, kteří využívají paušální daně. V prvním paušálním pásmu, do kterého spadají podnikatelé  příjmem do 1 milionu korun, došlo k navýšení měsíčních plateb o 1 290 Kč. Od ledna 2024 tedy místo 6 208 korun zaplatí OSVČ v prvním pásmu 7 498 korun. V druhém pásmu došlo k navýšení o 745 korun z loňských 16 000 korun na 16 745 korun. Podnikatelé přihlášení do třetího pásma si letos připlatí o 1 139 korun navíc. Z částky 26 000 korun se tak letos stala částka 27 139 korun.

Platby paušálních daní je nutné převést na správné bankovní účty do 20. dne v měsíci. Kromě správného předčíslí si pohlídejte také variabilní symbol. Tak totiž dojde ke správnému přiřazení platby k vašemu jménu. U fyzických osob je variabilním symbolem rodné číslo.

Maximální vyměřovací základ pro OSVČ

Pokud vás zajímá, jak si v roce 2024 vypočítat výši maximálních záloh, vypočítejte si 48násobek průměrné mzdy, jež se letos rovná částce 43 967 korun.

Kdo může vykonávat činnost SVČ jako vedlejší

Pokud podnikáte a nemáte kromě toho jiné zaměstnání, je pro vás samostatně výdělečná činnost hlavní. V případě, že ale splňujete některou z následujících podmínek, je pro vás SVČ vedlejší.

  • Vykonáváte zaměstnání.
  • Máte nárok na rodičovský příspěvek nebo na peněžitou pomoc v mateřství či nemocenské z důvodu těhotenství a porodu.
  • Osobně pečujete o osobu mladší 10 let, jež je závislá na pomoci jiné osoby, případně pečujete o jinou osobu, jež je na vás závislá a splňuje některý ze stupňů závislosti.
  • Jste považováni za nezaopatřené dítě, tudíž jste studentem a splňujete podmínky soustavné přípravy na budoucí povolání.

Kombinace hlavní a vedlejší samostatné výdělečné činnosti

O něco komplikovanější jsou případy, kdy vykonáváte jak hlavní, tak i vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Příjmy, které z obou činností získáte, stačí dosadit do jednoduché rovnice a získáte částku, jež se považuje za příjem z vedlejší činnosti.

Zkontrolujte si výši svých letošních odvodů a nezapomeňte si již v lednu změnit výši záloh. Nejvyšší skok čeká na účastníky paušální daně, kteří si připlatí o tisícovku více. Skokově ale stouply i zálohy na sociální pojištění, a to také téměř o tisíc korun. Kromě výše záloh si samozřejmě překontrolujte i správná čísla účtů.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *