Změny v zákoníku práce platné od ledna 2025

Změny v zákoníku práce platné od ledna 2025

Leden se blíží a s ním i několik změn v zákoníku práce. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Zákoník práce

Zákoník práce je zákoník, jenž upravuje převážnou část českého individuálního pracovního práva. Ten, který je aktuálně platný v České republice, nabyl účinnosti 1. ledna 2007. Často se při psaní o zákoníku práce používá zkratka ZPr.

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí

Doslechli jste se již o flexibilní novele zákoníku práce, který vzešel od Ministerstva práce a sociálních věcí? Které body tato flexibilní novela zákoníku práce obsahuje a jaké z nich vám přijdou vhod?

Flexibilní pracovní doba

Pojďme zůstat u slova flexibilní a rovnou si představit jeden z bodů návrhu. Tím je flexibilní pracovní doba, respektive zaměstnanec bude mít od 1. ledna 2025 po dohodě se svým zaměstnavatelem možnost plánovat si směny na pracovišti podle svého.

Letní brigády pro mladší 15 let

Žáci, kteří ještě neoslavili 15. narozeniny, ale chtěli by si o hlavních letních prázdninách najít brigádu, mohou jásat. Od ledna příštího roku by totiž měli mít možnost legálně pracovat a zúčastnit se lehkých letních brigád. Náplň práce nesmí ohrozit jejich zdraví a také nesmí být riziková. Umožnění legálně pracovat i dětem, kterým ještě nebylo 15 let, je rozhodně velkým krokem.

Odstupné přímo od pojišťovny v případě zdravotních problémů

Pokud u některého zaměstnance dojde k pracovnímu úrazu a jiné nemoci z povolání, má zaměstnavatel povinnost zaplatit mu odstupné ve výši 12násobku jeho měsíčního výdělku. Ovšem od ledna roku 2025 by měla toto odstupné uhradit přímo pojišťovna, u které je zaměstnavatel pojištěn. Tímto opatřením by se mohlo zabránit tomu, že menší podniky při vyplácení odstupného svým zaměstnanců skončí v likvidaci.

Prodloužení zkušební doby

V návrhu MPSV nechybí ani odstavec věnovaný zkušební době. Podle něj by mělo dojít k navýšení nebo prodoužení maximální délky zkušební doby. Délka zkušební doby u řadových zaměstnanců by od ledna 2025 byla o měsíc delší, tudíž by trvala až čtyři měsíce. U zaměstnanců ve vedoucích pozicích by mohla být navýšena až na osm měsíců.

Mzda v jiné měně

Cizinci, kteří pracují na území České republiky, jistě ocení možnost dostávat mzdu v jiné měně, než je česká koruna. Od ledna příštího roku by tak mělo být možné vyplácet mzdu, nebo pouze její část, také v eurech a dalších měnách, a to podle devizového kurzu podle ČNB. U tohoto konkrétního bodu je ale nutné upřesnit všechna pravidla pro vyplácení.

Mateřská a rodičovská dovolená

Flexibilní novela zákoníku se hodně zaměřuje na rodiče, kteří se po mateřské či rodičovské dovolené vracejí zpátky do zaměstnání.Odchod ze zaměstnání z důvodu mateřské či rodičovské dovolené by tak nadále neměl ovlivnit jejich stávající pracovní pozici v zaměstnání. Když se rodiče vrátí do svého zaměstnání před dovršením druhého roku dítěte, mají nárok vrátit se na stejnou pozici. Pokud ovšem během doby nepřítomnosti došlo k zrušení této pracovní pozice, zaměstnavatel by podle pracovní smlouvy měl nabídnout vhodnou alternativu.

Pokud by chtěl zaměstnanec, který je aktuálně na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele vykonávat stejnou práci, ale na DPČ či DPP, od roku 2025 by mu to mělo být umožněno.

Zástupy za mateřskou a rodičovskou dovolenou

Změny by se měly dočkat také pracovní smlouvy, které jsou uzavřené u pracovních poměrů na dobu určitou u zástupu za mateřskou a rodičovskou dovolenou. V současné době platí, že pracovní smlouvu je možné uzavřít na maximálně 3 roky a lze ji prodloužit pouze dvakrát. Od příštího roku by se ovšem na prodlužování těchto pracovních smluv měla vztahovat mnohem flexibilnější pravidla.

Výpovědní lhůta

Velkých změn by se od ledna roku 2025 měla dočkat také výpovědní lhůta. Pokud podáte svému zaměstnavateli výpověď, vaše výpovědní lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce. V případě, že podáte výpověď druhého v měsíci, výpovědní lhůta vám začíná běžet až téměř o měsíc později. Od příštího roku by se ale měla začít počítat již od dne podání výpovědi. Dokonce bude možné zkrátit výpovědní lhůtu pouze na jeden měsíc. Ovšem pouze v případě, že budou splněny některé důvody uvedené v paragrafu 52 f až 52 h ZPr.

Nastudujte si změny zákoníku práce s předstihem, abyste v lednu nebyli zaskočení a rovnou mohli využívat případné výhody, které z těchto flexibilních změn pro mnoho zaměstnanců plynou. Některé body ještě mohou projít úpravou, a proto si kontrolujte oficiální stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zdroj textu: money.cz, rsm.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *